ЗА ВТОРА ПЕНСИЯ: ПЛАЩАШ ЗА МЕРЦЕДЕС, ПОЛУЧАВАШ ФОРД

Как се управляват пратите, които внасяте в универсални пенсионни фондове (УПФ)? Мързеливо и немарливо. Затова и резултатът е доходност под пазарната срещу такси в пъти над пазарните. Това показва фигурата, на която са изобразени дневните стойности на изчислявания от Комисията по финансов надзор индекс на стойността на един пенсионен дял от УПФ (UNIDEX) с портфейл-еталон (бенчмарк) от 1 юли 2004 г. до 30.12.2022 г.

Защо е важно?

Доходността от управление на парите ви в УПФ е съществен фактор, от който зависи сумата по партида преди пенсиониране. От сумата по партида преди пенсиониране зависи размерът на пенсията от УПФл, която може да очаквате.

Картинката: 

Стандартна практика за управляващите чужди пари (портфолио мениджъри) да обявяват портфейл-еталон (бенчмарк), с който да сравняват доходността на парите, които те управляват и така да бъдат оценявани. Нашите пенсионни фондове не го правят. Затова го направих вместо тях. (вж. по-долу)

Портфейлът-еталон е удачно избран, тъй като коефициентът на корелация между еталона и индекса UNIDEX e почти перфектен – 0.97. Този висок коефициент на корелация, обаче, показва, че фондовете се управляван мързеливо. Портфолио мениджърите сякаш са прегърнали индекса и не си дават много труд да решават какво и кога да купуват и продават. Ако това не е така, то резултатът от инвестиционните им анализи и стратегии е нулев – просто възпоризвеждат динамиката на индекса.

А УПФ се управляват немарливо, защото дори не могат да се приближат до стойностите на този прост порфейл-еталон. Причина за това са таксите. Пенсионните фондове са събирали по средновзето 1.5 % от т.н. “ваши” пари ежегодно през последните десет години. Такси като за активно управление. А резултатите са по-ниски от пасивно управляван портфейл.

Вярно е, че човек не може да инвестира пряко в индексите, от които е съставен портфейлът-еталон. Но може да получи представянето му с минимална грешка ако инвестира в два борсово търгувани фонда, всеки с такса за управление от 0.07%. Ако към това прибавим брокерска комисионна от 0.1 % еднократно и спред от няколко евроцента, също еднократно, да приемем с преувеличение(, че обищте разходи за инвестиране в тези два фонда скачат до 0.15%, което пьк е 10 пъти по-малко от таксите на УПФ, срещу които получавате доходност по-ниска от пазарната.  Това подяжда всеки ден пенсията ви от УПФ още преди да сте я получили.

Детайли:

Двата борсово търгувани фонда са:

LYXOR CORE STOXX EUROPE 600 и
Vanguard EUR Eurozone Government Bond UCITS ETF

Конструирах портфейл-еталон по данните за два пазарни индекса – на акциите и държавните облигации. Релевантният пазар за нас е европейският капиталов пазар, защото движението на капитали в Европейския съюз е свободно и няма валутен риск. Представям динамиката на стойността на акциите с индекса  STOXX Europe 600 на големите европейски компании. Стойността на облигациите представям с индекса на Сатндарт енд Пуърс на държавните ценни книжа от еврозоната (S&P Eurozone Sovereign Bond Index). Претеглям двата индекса така: 35% акции и 65% облигации. Теглата са съобразени с регулаторните ограничения на инвестициите на УПФ, действали до 2018 г. и отговарят приблизително на структурата на портфейлите им и след това. Непретеглената средна стойност на динамичните активи, (включващи акции, дялове и инвестиционни имоти) за периода 2018 г. до 30.09.2022 г. е 34%)



Leave a comment